شهر کنکور

به شهر کنکور خوش آمدید

شهر کنکور

به شهر کنکور خوش آمدید

دنبال کنندگان ۱ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات

ابهام در وضعیت تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۹۵

سه شنبه, ۲۷ بهمن ۱۳۹۴، ۱۰:۱۷ ب.ظ

در حالی که چند شب پیش سخنگوی سازمان سنجش از هماهنگی با دیوان عدالت اداری در مورد تاثیر سوابق تحصیلی خبر داده بود، رییس این سازمان گفته که در صورت ارائه نشدن تفسیر دیگری از این قانون از سوی مجلس، حکم دیوان عدالت اداری اجرا خواهد شد.
سال ۹۳ که بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو، تاثیر مستقیم سوابق تحصیلی به میزان ۲۵ درصد برای آزمون سراسری سال ۹۳ قطعی شد و بر خلاف سال های پیش از آن که سوابق تحصیلی فقط تاثیر مثبت داشتند، اثر منفی هم روی نتیجه کنکور داشت، هنوز کنکوری ها نمی دانستند چه بلایی سرشان آمده و قرار است این تصمیم شورای سنجش و پذیرش دانشجو در راستای حذف کنکور، چه سرنوشتی را برایشان رقم بزند.

ادامه مطلب را مشاهده کنید ...


برای عضویت در کانال کنکور سراسری بر روی تصویر زیر کلیک نمایید:


کانال تلگرام شهر کنکور



رییس سازمان سنجش در آن سال با اشاره به قانون مصوب سال ۸۶ در رابطه با نحوه پذیرش دانشجو که به “قانون حذف کنکور” معروف شد،گفت: طبق این قانون قرار بود از سال ۹۰ کنکور سراسری به شکل مطلق حذف شود و اگر این قانون اجرا می‌شد سوابق تحصیلی به شکل صددرصدی تاثیر مستقیم در پذیرش دانشجو داشت اما این قانون به دلیل مشکلاتی که داشت نتوانست به مرحله اجرا برسد و مجلس شورای اسلامی در شهریور ماه امسال این قانون را اصلاح و بازنگری کرد .
کنکور سال ۹۳ به این منوال برگزار شد و تصمیم بر آن شد که در سال ۹۴ هم این اتفاق ادامه پیدا کند.
با نزدیک شدن به کنکور، اعتراض داوطلبان شرکت در آزمون سراسری که سرنوشت کنکوری‌های سال گذشته را دیده بودند و متوجه شده بودند که قرار است در کنکور ۹۴ رتبه شان چطور محاسبه شود، شروع شد که سخنگوی سازمان سنجش با تکرار این که این قانون توسط کمیته سنجش و پذیرش دانشجو گرفته شده و لازم الاجراست، پاسخ آن ها را داد. در این میان بحث ترمیم معدل برای آن ها که از قبل متقاضی شرکت در کنکور بودند هم مطرح شد.
عضو کمیسیون آموزش مجلس هم تمام قد از این طرح دفاع کرد و گفت که عادلانه نبود که تنها چهار ساعت کنکور تعیین کننده سرنوشت باشد. قاسم جعفری با دفاع از طرح تاثیر مستقیم سوابق تحصیلی گفت: این که سرنوشت کنکوری ها تنها در ۴ ساعت رقم می خورد عادلانه نبود و به همین خاطر تصمیم گرفتیم کل چهار سال تحصیلی ملاک سنجش برای پذیرش در دانشگاه باشد.
هنوز موج اعتراضات فروکش نکرده بود که اخباری مبنی بر افزایش تاثیر مستقیم سوابق تحصیلی هم به گوش رسید و یکی از نمایندگان مجلس، از تاثیر ۴۰ درصدی سوابق در کنکور گفت.
خبری که بلافاصله توسط ابراهیم خدایی، رییس سازمان سنجش تکذیب شد. او گفت: به طور قطع تاثیر ۴۰ درصدی سوابق تحصیلی در کنکور سال آینده صحیح نیست و هر گونه تصمیم گیری در این باره منوط به بحث های کارشناسی در شورای سنجش و پذیرش دانشجو است.
به هر ترتیب نتایج کنکور ۹۴ هم اعلام شد و مقرر شد این روال برای سال های آینده هم ادامه پیدا کند.در همین رابطه وزیر آموزش و پرورش از عدم موافقت برای افزایش ضریب سوابق تحصیلی دانش‌آموزان در کنکور سراسری خبر داد و گفت: امیدواریم به تدریج سهم ارزیابی‌های درون مدرسه‌ای در کنکور افزایش یابد.
رییس سازمان سنجش در مورد ترمیم معدل هم توضیحاتی داد و گفت که امکان این اتفاق وجود دارد. مسئولان تصمیم گیر در مورد تاثیر سوابق تحصیلی در حال رایزنی و بررسی برای ۳۰ درصد شدن این تاثیر بودند که انتشار خبری همه را شوکه کرد.
خبر این بود: هیئت عمومی دیوان عدالت اداری بند دوم مصوبه شورای سنجش مبنی بر تاثیر ۲۵ درصدی معدل سال سوم متوسطه در کنکور برای داوطلبانی که طی سال‌های ۸۴تا ۹۲دیپلم گرفته‌اند را مغایر قانون دانست وابطال کرد.
گویا فردی به نام فاطمه کریمی دو سال پیش شکایتی را نزد دیوان برده و بعد از دو سال، نتیجه به این شکل مطرح شده است.
این خبر ناگهانی، مسئولان کمیته سنجش و پذیرش دانشجو را شوکه کرد و در اولین اظهار نظر، توکلی به خبرآنلاین گفت که می بایست با تشکیل جلسه ای، موضوع رای دیوان عدالت اداری را بررسی کنیم.
رییس سازمان سنجش هم درباره وضعیت سهم سوابق تحصیلی در کنکور ۹۵ پس از رای دیوان عدالت اداری با اشاره به استفساریه از مجلس درخصوص رأی دیوان عدالت اداری گفت:‌ تا زمانی که نظر مجلس اعلام شود سهم سوابق تحصیلی در کنکور سال ۹۵ به صورت تأثیر مثبت است.
عضو کمیسیون آموزش‌ و تحقیقات مجلس هم در این باره گفت:‌ رأی دیوان عدالت اداری درخصوص ابطال سهم ۲۵ درصدی سوابق تحصیلی در کنکور توسط مجلس بررسی می‌‌شود تا خانواده‌ها از سرگردانی خارج شوند البته گسترش امتحانات نهایی در دوره متوسطه به تامین زیرساخت‌های لازم نیاز دارد.
رئیس دیوان عدالت اداری هم در ادامه این اظهارنظرها گفت که چنانچه در آزمون سراسری موردی باشد که بر خلاف حکم دیوان عدالت، سابقه تحصیلی را تاثیر بدهند، قطعا برخورد کرده و اقداماتشان ابطال می‌شود.
فردای همان روز، سخنگوی سازمان سنجش در گفت و گوی زنده در شبکه خبر در سخنانی در رابطه با رای دیوان عدالت اداری بر تاثیر درصد معدل سال سوم متوسطه در کنکور آزمون سراسری ۹۵ اظهار کرد: پی گیری‌های لازم در رابطه با رای دیوان عدالت اداری مبنی بر تأثیر مثبت ۲۵ درصدی سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال ۹۵ ، صورت گرفته و ما این موضوع را در دفترچه راهنما درج کرده و موثر می‌دانیم.
اما در آخرین اظهارنظر رییس سازمان سنجش در خصوص رای دیوان عدالت اداری مبنی بر ابطال سهم ۲۵ درصدی سوابق تحصیلی در کنکور آمد: دیوان عدالت اداری یکی از بندهای مصوبه سنجش و پذیرش دانشجو را که بر تاثیر قطعی ۲۵ درصدی سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجو تاکید داشت، ابطال کرد.
خدایی گفت: رای دیوان عدالت اداری حکم قانون را داشته و لازم‌الاجرا است اما برداشت شورای سنجش و پذیرش دانشجو این بود که تاثیر سوابق تحصیلی باید از ۲۵ درصد شروع و به تناسب تحت پوشش قرار گرفتن امتحانات نهایی افزایش یابد.
او ادامه داد: به دلیل آنکه صرفا سوابق تحصیلی یک سال از دوره متوسطه را داشتیم، تاثیر آن در پذیرش دانشجو را ۲۵ درصد اعلام کردیم و در نتیجه با توجه به اختلاف برداشت از قانون با امضای وزیر علوم، استفساریه‌ای را به مجلس ارائه کردیم و اگر تفسیر دیگری از این قانون توسط مجلس ارائه نشود، رای دیوان عدالت اداری را به همان صورتی که مصوب شده است، اجرا خواهیم کرد.
هنوز تصمیم قطعی برای تاثیر سوابق تحصیلی در سال های آینده گرفته نشده و مشخص نیست بالاخره حکم دیوان عدالت اداری در این مورد اجرا می شود یا مصوبه مجلس.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی